پارچه کرپ شنی چیست؟

 

ابتدا پارچه کرپ را مورد بررسی قرار داده،و بعد از معرفی این پارچه، توضیحاتی درباره ی یکی از پارچه های کرپ، یعنی کرپ شنی خواهیم داشت.

 

پارچه ی کرپ

 

کرپ به گروهی از پارچه‌ها گفته  می‌شود که از ابریشم، ریون، استات، پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا مخلوطی از الیاف با خصوصیات چین جزئی و یا دانه دانه شدن در سطح پارچه تولید شده باشند. پارچه کرپ پارچه‌ای نرم و کمی براق است. بافت خوبی دارد و کاملاً بر روی اندام می‌نشیند. به همین دلیل از پارچه کرپ برای دوخت مانتو و لباس‌های مجلسی در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع استفاده می‌شود. پارچه کرپ از نخ پرتاب تهیه می‌شوند و در گذشته به صورت تار و پودی بوده است. کرپ پارچه ای است که می تواند از الیاف اکثر پارچه های اصلی ساخته شود و ضخامتش متغیر است، جنس آن نیز می تواند نرم یا زبر، شفاف یا کدر و وزنش نیز می تواند سبک یا سنگین باشد. از این نوع پارچه علاوه بر دوخت پوشاک برای دوخت منسوجات دیگر مانند پارچه رو مبلی، رومیزی، کوسن و… نیز استفاده می‌شود.

 

 

کرپ شنی

 

یکی از انواع پارچه های کرپ که برای دوخت پوشاک مورد استفاده قرار میگیرد،پارچه ی کرپ شنی است؛که به دلیل داشتن ظاهری زیبا و براق مورد توجه قرار گرفته است.این براقیت نیز به دلیل وجود ذرات براق اکلیل دار روی  آن می‌باشد. که در سراسر پارچه پخش شده است.

کرپ شنی روی زمینه‌های مختلفی عرضه می‌شود. پارچه لمه شنی، پارچه پلیسه شنی، پارچه توری شنی،پارچه شنی طرح‌دار، پارچه شنی دو رنگ، پارچه شنی مولتی کالتر (چند رنگ) و… از جمله این پارچه‌ها هستند. کرپ شنی  برای دوخت‌های مجلسی استفاده می‌شود. که می تواند  لباس عروس، پیراهن مجلسی، پیراهن سر هم، دامن مجلسی و…. باشد.

X